Sök Avancerad sök

6425 - Configuring Windows Server 2008 Active Directory Domain Services

Denna 5-dagarskurs fokuserar helt på Active Directory och innefattar hela bredden av administration från kontohantering (bulkadministration), implementation av domäner, trusts, siter, och Group Policies till övervakning och felsökning av de olika delarna i ADDS. Både genom tekniker som funnits tidigare i Windows och sådana som är helt nya för Windows Server 2008.

+R2Denna utbildning har kompletterats med material om
Windows Server 2008 R2. 

Du lär dig

Efter kursen kommer du att ha en bra överblick över Active Directory Domain Services.Du kommer att ha en god förståelse om hur man sätter upp en domänstruktur.

Du kommer också att kunna implementera siter och sitelänkar för optimal replikering av AD-data mellan domänkontrollanter samt kunna sätta upp trusts mellan både enklare domänmiljöer och i större sammanhang där flera skogar skall kunna ha en bestämd nivå av förtroende för varandra.

För att detta skall fungera får du kunskap i hur DNS kan användas och sättas upp så att alla namnuppslag fungerar. Du får också insikt i de nyheter inom DNS som Windows Server 2008 erbjuder.

Vad gäller Group Policies får du kunskap i hur man skapar nya policys, hur man använder s.k. "Starter GPO:s", samt felsökning när dina Group Policies inte appliceras som förväntat."

Efter kursen kommer du också att veta hur du skall sätta upp en övervakningsplan respektive en underhållsplan så du kan vara proaktiv i hanteringen av ditt ADDS. Du kommer också att veta hur du skall gå tillväga vid felsökning av ditt Directory Service,DNS samt replikering

Active Directory Domain Services (ADDS)

Active Directory Domain Services (ADDS) är idag det nav kring vilket en stor del av ett företags infrastruktur kretsar. Accesskontroll av användare och maskiner, centralstyrning av användarmiljöer genom Group Policys, identitetshantering för Exchange och Share Point för att nämna några områden.

Read-Only Domain Controllers (RODC)

Det har blivit allt viktigare att kunna implementera en säker och stabil Active Directory-lösning även för satellitkontor. På kursen kommer du därför att lära dig hur man sätter upp en sådan lösning med hjälp av Read-Only Domain Controllers (RODC) som är en nyhet i Windows Server 2008.

Group Policies

Området Group Policys har en väl tilltagen del i kursen. Dels går vi igenom tekniker att styra användares miljöer som har funnits i Windows Server 2003, dels tittar vi på det som är helt nytt, tex hur de nya ADMX-mallarna fungerar för att göra centrala styrningar av maskiners register. Vi provar ett axplock av de hundratals nya inställningar som finns . Vi går också igenom de s.k. preferenser (icke äkta policys) som numera finns som komplement till policies och ser hur de skiljer sig åt funktionsmässigt från de äkta. För större företagsmiljöer har det nu framtagits en möjlighet att ge användare i olika delar av organistationen separata lösenordspolicys . Detta kallas ""Fine Grained Policys"" och är en av de nyheter vi kommer att ta upp och prova på kursen.

Vi kommer också att gå igenom vilka positiva effekter som framkommer av att Active Directory nu blivit egen tjänst som går att stoppa och starta och hur det påverkar inloggning, backup/restore /underhåll av databasen på en domänkontrollant.

Ämnesområden


  • Installation av "Active Directory Domain Services"

  • Konfiguration av DNS för AD DS

  • Konfiguration av "Active Directory Objects and Trusts"

  • Konfiguration av "Active Directory Sites and Replication"

  • Skapa och konfigurera "Group Policies"

  • Konfiguration av användarmiljöer genom "Group Policies"

  • Implementering av säkerhet genom "Group Policies"

  • Implementering av en Active Directory Domain Services övervakningsplan

  • Implementering av en Active Directory Domain Services underhållsplan

  • Felsökning av Directory Domain Services, Domain Name Service, och Active Directory replication.

  • Felsökning av Group Policy

  • Implementering av en Active Directory Domain Services Infrastruktur

Förkunskaper

De förkunskaper som erfordras för att kunna tillgodogöra sig denna kurs innefattar grundläggande efarenhet av att skapa och hantera objekt i Active Directory, gärna motsvarande någon av kurserna 6424, 6419, 2274 eller 2273, samt grundkunskaper i nätverk, operativsystem och serverhårdvara samt backup/restore.

Om du redan gått kurs 2279 (Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure) rekommenderar vi istället at du går en uppgraderingskurs (6416EBC - Upgrading skills to Windows Server 2008) för att fokusera på det som är helt nytt jämfört med Windows Server 2003.

Fakta

Pris: 24.700,00 kr

Längd: 5 dagar

Kursnr: 6425

Boka din plats

Välj datum och fyll i dina uppgifter.

Startgaranti = Startgaranti på tillfällen märkta med denna symbol.

  • Sundsvall
  • Malmö
  • Stockholm
  • Göteborg
Namn
E-post
Företag
Telefon