Check Point Cyber Security Administrator (CCSA)
Den här kursen täcker grunderna du behöver för att distribuera, konfigurera och hantera den dagliga driften av Check Point Security Gateways och Management Software Blades på Gaia-operativsystem.
Om utbildningen
Kursen är framtagen för Teknisk IT-personal som supportar, installerar, distribuerar eller administrerar Check Point-produkter.
För djupare cybersäkerhets-kompetens inom området Check Point rekommenderar vi vår kurs Check Point Cyber Security Expert (CCSE).
Målgrupp och förkunskaper
Kursen är framtagen för Teknisk IT-personal som supportar, installerar, distribuerar eller administrerar Check Point-produkter.
För att hänga med i kursens tempo och tillgodogöra dig dess innehåll förutsätts du ha viss vana vid att arbeta med Unix-liknande och Windows-operativsystem och TCP/IP-baserade nätverk.
För att alltid hålla en hög kvalitet på våra kurser använder vi både engelsk- och svensktalande experter som kursledare.
Detaljerad information
Kursmaterialet är på engelska, med detta innehåll:
- Security Management
- SmartConsole
- Deployment
- Object Management
- Licenses and Contracts
- Policy Rule and Rulebase
- Policy Packages
- Policy Layers
- Traffic Inspection
- Network Address Translation
- Application Control
- URL Filtering
- Logging
- Snapshots
- Backup and Restore
- Gaia
- Permissions
- Policy Installation
Mer än en kurs
Vilken kompetens behöver ni om två år — och har ni den idag? Vi hjälper er planera för framtidens kompetensbehov innan luckorna blir ett problem.
Vet ni vilka kompetensgap som finns i er organisation idag? Vi hjälper er kartlägga nuläget och identifiera vad ni behöver bygga för att möta morgondagens krav.
Ladda kortet med utbildningsdagar i förväg och säkra budgeten innan behovet uppstår. Ni får rabatterade priser, flexibel användning och enklare administration — för hela teamet.
Relaterat innehåll