Extend Microsoft 365 Copilot with declarative agents by using Visual Studio Code
Den här kursen ger dig både teoretisk kunskap och praktisk erfarenhet i att utöka Microsoft 365 Copilot genom att bygga deklarativa agenter med hjälp av Visual Studio Code och Teams Toolkit.
Om utbildningen
Kursen inleds med en introduktion till deklarativa agenter och fortsätter med praktiska övningar där deltagarna får bygga sin första agent, lära sig om API-plugins och implementera API:er. Mer avancerade moment omfattar skapande av adaptiva kort (adaptive cards), hantering av autentisering för API-plugins samt integration av Microsoft Graph-anslutningar.
Efter avslutad kurs har deltagarna en gedigen förståelse för hur deklarativa agenter kan användas för att utöka funktionaliteten i Microsoft 365 Copilot.
Målgrupp och förkunskaper
Den här kursen vänder sig till utvecklare.
För att delta i de praktiska övningarna i den här kursen behöver du din egen licens för Microsoft 365 Copilot.
Du bör vara bekant med Copilot för Microsoft 365 och Microsoft Teams. Vidare bör du vara bekant med Visual Studio Code och Teams Toolkit, samt bekant med TypeScript, JavaScript och/eller C#.
För att hålla en hög kvalitet på våra teknikkurser använder vi både engelsk- och svensktalande experter som kursledare.
Licenser och behörigheter
För att delta i de praktiska övningarna i den här kursen behöver du din egen licens för Microsoft 365 Copilot. Du behöver dessutom ha följande rättigheter i din Microsoft 365-miljö:
- Behörighet att ladda upp egna appar i Microsoft Teams (custom app upload)
- Behörighet att registrera appar i Azure Active Directory (kräver vanligtvis tenant-administratörsrättigheter)
Om du inte har dessa rättigheter rekommenderar vi att du använder en testtenant eller utvecklarmiljö där du har fullständiga administratörsbehörigheter.
Detaljerad information
Kursmaterialet är på engelska, med detta innehåll:
- Introduction to declarative agents for Microsoft 365 Copilot
- Lab 1: Build a declarative agent for Microsoft 365 Copilot using Visual Studio Code
- Introduction to actions with API plugins for declarative agents
- Lab 2: Build your first action for declarative agents with API plugin by using Visual Studio Code
- Lab 3: Use Adaptive Cards to show data in API plugins for declarative agents
- Lab 4: Add custom knowledge to declarative agents using Microsoft Graph connectors and Visual Studio Code
- Lab 5: Authenticate your API plugin for declarative agents with secured APIs
Relaterade kurser
Microsoft Copilot and Teams - Transform your everyday business processes with agents
Build a foundation to build AI agents and extend Microsoft 365 Copilot
Create agents in Microsoft Copilot Studio - with Teams and Dataverse
Build custom engine agents with Microsoft 365 SDK
Explore Microsoft 365 Copilot Chat
Mer än en kurs
Vilken kompetens behöver ni om två år — och har ni den idag? Vi hjälper er planera för framtidens kompetensbehov innan luckorna blir ett problem.
Vet ni vilka kompetensgap som finns i er organisation idag? Vi hjälper er kartlägga nuläget och identifiera vad ni behöver bygga för att möta morgondagens krav.
Ladda kortet med utbildningsdagar i förväg och säkra budgeten innan behovet uppstår. Ni får rabatterade priser, flexibel användning och enklare administration — för hela teamet.
Relaterat innehåll