Scrum för produktägare

Scrum för produktägare

Värdefokuserad team-leverans.

Produktägaren (Product Owner eller PO) står som ytterst ansvarig för produkten, dess utveckling, livscykel och värdeskapande. För att produktägaren, som en del av Scrum-teamet, ska lyckas är förtroende och mandat avgörande. 

Kurskod
AK124
Pris
13950 kr (exklusive moms)
Längd
Klassrum 2 dagar, Live Online 4 halvdagar
Ort och startdatum
19 mar
Stockholm
6 maj
Live Online

Den här utbildningen stärker dig i din roll genom att till exempel tydliggöra dina befogenheter, det ansvar du har, hur du definierar värde och hur du kommunicerar. Vi kommer att praktiskt gå igenom din verktygslåda som hjälper dig att maximera värdet av backloggen. 

  • Vi går tillsammans igenom aktiviteterna och rollerna i Scrum för att säkra att alla har den grundläggande kunskapen och är samstämda inför den fortsatta diskussionen. 
  • Vilken är produktägarens roll (ansvar) och vad kännetecknar en bra produktägare? 
  • Vilka utmaningar upplever du i produktägarskapet?
  • Vem är du som produktägare? Vad vill du utveckla? När tar du hjälp? 
  • Tekniker från affärsnytta till leverans. 
  • Vilka utmaningar ser du på ditt företag vad gäller Scrum/det agila konceptet? 
  • Storskalig Scrum, från teamet till företaget. 

Genom konceptet "Training from the back of the room” kommer deltagarna att engageras i en inlärningsprocess som skapar insikt och varaktig kunskap. Alla kursmoduler har utformats så att teori, praktiska övning, dialog och reflektion finns med. 

Du kommer att lära dig grunden för att klara certifieringen Professional Scrum Product Owner 1 (PSPO1). I kurspriset ingår ett försök till certifiering. För att underlätta certifieringen är kursmaterialet på engelska. Det är viktigt att känna till det engelska Scrum-vokabuläret. Vi pratar engelska eller svenska beroende på vad vi kommer överens om i klassen. 

Målgrupp och förkunskaper

Den här kursen vänder sig till dig som redan är – eller på väg att bli – Produktägare. Du behöver inte några förkunskaper för denna utbildning. 

Två heldagar eller fyra halvdagar

Utbildningen levereras i två varianter: 

  • Två heldagar på plats i klassrum med upp till 25 elever. Kroppspråk och faciltering är grundläggande komponter i ett aktivt lärande.
  • Fyra halvdagar på distans med upp till 20 elever. Vi använder Zoom för videomöten med grupprum och Microsoft SharePoint som digital arbetsyta. För att säkerställa att tekniken fungerar bjuds deltagarna in till ett kort förmöte. 
Detaljerad information
Det agila konceptet
  • Varför arbetar vi i projekt? Vad är skillnaden jämfört med förvaltning? Vad menas med värdeströmmar?
  • Vad innebär det agila manifestet? Ställer du dig bakom? På vilket sätt är agile annorlunda?
Scrum
  • Vi går tillsammans igenom aktiviteterna och rollerna i Scrum för att säkra att alla har den grundläggande kunskapen och är samstämda inför den fortsatta diskussionen.
Produktägarens roll och ansvar
  • Vilken är produktägarens roll (ansvar)?
  • Vad kännetecknar en bra produktägare?
Vilken Produktägare är du?
  • Vilka utmaningar upplever du i produktägarskapet?
  • Vem är du som produktägare? Vad vill du utveckla? När tar du hjälp?
Hur gör man? Tips på tekniker
  • Från affärsnytta till leverans.
  • När görs vad?
Hur ser Produktägarskapet ut på ditt företag?
  • Vilka utmaningar ser du på ditt företag vad gäller Scrum/det agila konceptet?
  • Scaling scrum, från teamet till företaget.
Kurskod
AK124
Pris
13950 kr (exklusive moms)
Längd
Klassrum 2 dagar, Live Online 4 halvdagar
Ort och startdatum
19 mar
Stockholm
6 maj
Live Online

Fler kurser inom

Lär dig mer


Relaterat innehåll

  • Ledning och styrning
  • Artikel
Modern Agile + Projektmetodik = A match made in heaven!
Det senaste och kanske mest framgångsrika försöket att kombinera simplicitet och effektivitet inom projektmetodik stavas Modern Agile. I fokus står kunden, konsumenten, medarbetarna och resultaten, och vore inte det tillräckligt så går det smidigt att integrera i redan befintlig projektmetodik. Äntligen har vi ett modernt och agilt arbetssätt som sticker ut, är enkelt att använda och som passar alla sorters projekt.
  • Ledning och styrning
  • Video
Lean Portföljhantering
Vad vet du om Lean portföljhantering (Lean Portfolio Management)? Varför det är viktigare och viktigare för hela organisationen att vara agil, inklusive ledningen? Se vårt populära webinar med Ola Gedenryd och Jörgen Karlsson

Få inspiration & nyheter från oss

Jag godkänner att Cornerstone skickar mig nyheter via e-post