Windows Defender Application Control - App Control for Windows
Välkommen till vårt webinar om Windows Defender Application Control (App Control for Windows) där två experter tillsammans utforskar dess robusta funktioner och fördelar, och hur funktionen kan förbättra din IT-säkerhet.
Windows Defender Application Control (App Control for Windows) är en kraftfull lösning som hjälper till att skydda organisationen mot skadlig programvara och säkerhetshot genom att begränsa vilka applikationer och filer som får köras i ditt system vilket ger ett extra lager av skydd.
Detta går vi igenom:
- Översikt av Windows Defender Application Control (WDAC)*
- Konfigurering
- Funktionalitet och fördelar
- Felsökning och underhåll
- Fallstudier och exempel på användning
Värdar för webinaret är Andreas Stenhall och Robin Engström, båda från Coligo.
*) WDAC har efter inspelningen bytt namn till App Control for Windows.
15 maj
11.00
Relaterat innehåll
Cisco planerar att genomföra förändringar i sina certifieringsspår, som samtidigt får en tydligare och mer konsekvent namnstruktur. Här får du en tydlig sammanfattning av vad som händer, hur du påverkas och vad du bör tänka på.

Nu smalnar vägen av för den som vill fortsätta med Exchange Server och inte gå över till Exchange Online. I juli lanseras Exchange Server med prenumerationslicens, och innan årets slut är detta den enda supportade On Premise-versionen.

På Cornerstone hittar du gott om specialiseringar inom olika Azure-teknologier, och din förmåga byggs allra stadigast på en bas av generell kompetens i hur plattformen fungerar - Hur dess komponenter samspelar, hur tjänster hänger ihop och hur Azure verkligen lever och andas i praktiken.