• Avancerad IT
  • Nyhet

Cybersäkerhet med AI-stöd

AI förändrar spelplanen för både angripare och försvarare inom cybersäkerhet. För att hänga med krävs mer än traditionell kunskap – det krävs taktisk kompetens, praktisk färdighet och förståelse för hur AI kan förstärka både analys och attack.

Hos Cornerstone erbjuder vi nu två utbildningar från EC-Council som ger dig verktygen att möta morgondagens hot med morgondagens metoder. Båda kurserna är kopplade till motsvarande certifieringstitel, och cert-voucher ingår.

Certified Ethical Hacker (CEH) – nu med AI-förstärkning

Den hyllade C|EH-kursen har fått ett kraftfullt lyft. Med nya moduler om AI-stödda attacker och automatiserade verktyg lär du dig tänka som en angripare – och försvara som ett proffs. Du får en bred bas i etisk hacking med hands-on-labbar, realtidsutmaningar och aktuell hotbildsanalys. Kursen passar dig som vill förstå hur angrepp fungerar i praktiken – inklusive hur AI används för att effektivisera rekognosering, exploatering och intrång.

Läs mer: Certified Ethical Hacker (C|EH)

Certified Penetration Testing Professional (CPENT) – AI-driven penetrationstestning

Vill du ta ett steg längre och arbeta taktiskt i avancerade, segmenterade nätverksmiljöer? C|PENT är en mycket praktisk och handgriplig kurs för dig som vill ta din offensiva säkerhetskompetens till nästa nivå. Här används AI inte bara som ett hjälpmedel – det är en integrerad del av attackmetodiken. Du tränar i realistiska cybermiljöer och kan bekräfta dina skills med ett praktiskt certifieringsprov.

Läs mer: Certified Penetration Testing Professional (C|PENT)

Mer cybersäkerhet med AI

Världen förändras, hoten blir smartare – och med rätt kunskap kan du ligga steget före.  Oavsett om du är i början av din offensiva säkerhetsresa eller redo att leda red team-operationer med AI som vapen.

På Cornerstone har vi ett brett utbud av kurser inom bland annat cybersäkerhet och artificiell intelligens. Här är exempel på populära kurser inom Cybersäkerhet med AI-stöd:

Microsoft Sentinel - Configure Security Operations

Microsoft Sentinel - Planning and implementing AI-driven SIEM and SOAR

Microsoft Cloud Security Operations Analyst

Copilot for Security - Get Started

Copilot for Security - Generative AI in Security Operations

Cybersäkerhet AI

Jakob Gidlund
Produktchef

Relaterat innehåll

  • AI
  • Ledning och styrning
Ett år med AI Sweden – tre insikter om vad som faktiskt driver AI-mognad
För snart ett år sedan offentliggjorde vi Cornerstones partnerskap med AI Sweden. Motivet var enkelt: att vara del av ett ekosystem som på allvar försöker förstå hur Sverige ska bygga AI-kompetens, inte bara i enskilda organisationer, utan som nation.
  • Avancerad IT
  • Artikel
  • Nyhet
Cisco Automation och Cybersecurity: DevNet och CyberOps byter namn
Cisco uppdaterar sina certifieringsspår, som får en tydligare och mer konsekvent namnstruktur. Här får du en tydlig sammanfattning av vad som händer, när det händer, hur du påverkas och vad just du behöver göra.
  • Avancerad IT
  • Artikel
  • Nyhet
Cisco Automation och Cybersecurity: DevNet och CyberOps byter namn
Cisco uppdaterar sina certifieringsspår, som får en tydligare och mer konsekvent namnstruktur. Här får du en tydlig sammanfattning av vad som händer, när det händer, hur du påverkas och vad just du behöver göra.

Få inspiration & nyheter från oss

Jag godkänner att Cornerstone skickar mig nyheter via e-post