Cisco DevNet - Developing Applications and Automating Workflows Using Cisco Platforms

Cisco DevNet - Developing Applications and Automating Workflows Using Cisco Platforms

Denna kurs hjälper dig att komma igång med automatisering av nätverkstjänster baserade på Cisco-teknologier. Du lär dig implementera grundläggande nätverksapplikationer med Cisco-plattformar som bas och hur du implementerar automatiserade arbetsflöden över nätverk, säkerhet, samarbetskommunikation och datorinfrastruktur.  

Kurskod
DEVASC
Pris
54950 kr (exklusive moms)
Längd
5 dagar
Ort och startdatum
7 apr
Live Online
7 jul
Live Online
29 sep
Live Online
8 dec
Live Online

Kursen ger dig praktisk handgriplig erfarenhet av att lösa verkliga problem med Cisco Application Programming Interfaces (API) och moderna utvecklingsverktyg. 

Målgrupp och förkunskaper

Kursen är utformad för alla som skall utöva en utvecklarroll i en Cisco-miljö och har en eller flera års praktisk erfarenhet av att utveckla och underhålla applikationer som är byggda ovanpå Cisco-plattformar. 

Kursen är lämplig för mjukvaruutvecklare, applikationsutvecklare och nätverksingenjörer som vill utöka sin kompetensbas och validera sina färdigheter i programmering, programvara och automatisering. Att vara bekant med grundläggande nätverksbegrepp är en klar fördel inför denna kurs.

För att alltid hålla en hög kvalitet på våra teknikkurser använder vi både engelsk- och svensktalande experter som kursledare. 

Certifiering

Denna kurs hjälper dig att förbereda dig för att ta bland annat certifieringstestet 200-901 DevNet Associate (DEVASC). Genom att klara denna examen erhåller du certifieringstiteln Cisco Certified DevNet Associate, ibland refererad till som CCNA DevNet.

Detaljerad information

Kursmaterialet är på engelska med detta innehåll, varav vissa moduler är självstudieavsnitt du läser in efter kurs:

  • Practicing Modern Software Development
  • Describing Software Development Process*
  • Designing Software*
  • Introducing Network-Based APIs
  • Consuming REST-Based APIs
  • Employing Programmability on Cisco Platforms
  • Introducing Cisco Platforms*
  • Describing IP Networks (ELT only)*
  • Relating Network and Applications
  • Employing Model-Driven Programmability with YANG
  • Deploying Applications
  • Testing and Securing Applications
  • Automating Infrastructure

* Dessa är självstudieavsnitt som du går igenom i egen takt efter den instruktörsledda kursen.

Kurskod
DEVASC
Pris
54950 kr (exklusive moms)
Längd
5 dagar
Ort och startdatum
7 apr
Live Online
7 jul
Live Online
29 sep
Live Online
8 dec
Live Online

Fler kurser inom

Lär dig mer


Relaterat innehåll

  • Avancerad IT
  • Nyhet
Ny kurs: App Control for Windows
I en värld där cyberhot ständigt utvecklas är det avgörande att ha full kontroll över vilka applikationer som får köras i din IT-miljö. Nu lanserar vi en kurs för IT-proffs som jobbar med hantering av Windows-baserade endpoints i en modern management-miljö.
  • Avancerad IT
  • Nyhet
Advanced Intune - Nyutvecklad kurs i modern endpoint management
Microsoft Intune har blivit en central komponent i modern desktop management, och nu kan du ta nästa steg i att utnyttja potentialen hos Intune.
  • Avancerad IT
  • Nyhet
  • Artikel
Citrix och NetScaler - Cloud Software Group
Efter att Citrix Systems gått samman med Tibco och bildat Cloud Software Group används namnet Citrix bara på vissa av de produkter som tidigare gått under det namnet. Här kommer en sammanfattning av hur det ser ut och hur det påverkar vårt kursutbud.

Få inspiration & nyheter från oss

Jag godkänner att Cornerstone skickar mig nyheter via e-post