Citrix Platform Monitoring & Troubleshooting

Citrix och NetScaler

Denna kurs ger dig de kunskaper som krävs för att effektivt övervaka, analysera och felsöka Citrix Virtual Apps and Desktops-miljöer. Fokus ligger på att identifiera, diagnostisera och lösa problem i komplexa Citrix-plattformar med hjälp av moderna övervaknings- och felsökningsverktyg.

Nästa start: 22 okt. (Live Online)

Kursplan

Kurskod
CSG-CTX-308
Pris
16950 kr (exklusive moms)
Längd
2 dagar
Ort & startdatum
Live Online
22 okt.
Live Online
10 dec.
Boka utbildning

Om utbildningen

Du lär dig att använda Citrix Director för avancerad övervakning av infrastruktur, applikationer och användarsessioner samt att integrera Director med NetScaler Console för förbättrad insyn i miljön. Kursen behandlar även Citrix uberAgent, inklusive installation, konfiguration och användning tillsammans med Splunk och tillhörande dashboards för analys och rapportering. Vidare får du en djupare förståelse för Citrix-arkitektur, kommunikationsflöden och vanliga felkällor, vilket ger en stabil grund för effektiv felsökning och problemlösning.

Målgrupp och förkunskaper

Kursen riktar sig till Citrix-administratörer, systemingenjörer och andra IT-specialister som ansvarar för övervakning, drift, underhåll och felsökning av Citrix-plattformar.

För att kunna tillgodogöra dig kursinnehållet bör du ha goda kunskaper inom:

  • Windows Server och Windows-klientoperativsystem
  • Active Directory
  • Group Policy och användarprofiler
  • Nätverk och nätverkskommunikation
  • Virtualiseringsplattformar (hypervisors)
Detaljerad information

Kursmaterialet är på engelska, med detta innehåll:

  • Citrix Tools for Monitoring, Troubleshooting, and Automation
  • Monitoring CVAD with Citrix Director
  • Activity Monitoring with Session Recording
  • Citrix Director and NetScaler Console Integration
  • Install, Configure, and Manage Citrix uberAgent
  • Introduction to Troubleshooting
  • Troubleshoot Access Issues
  • Troubleshoot Delivery Controller Issues
  • Troubleshoot Virtual Delivery Agent (VDA) Registration Issues
  • Troubleshoot HDX Connections

Kursplan

Kurskod
CSG-CTX-308
Pris
16950 kr (exklusive moms)
Längd
2 dagar
Ort & startdatum
Live Online
22 okt.
Live Online
10 dec.
Boka utbildning
Ledarskapsprogram
Executive AI Leadership Program
Tre månader som förändrar hur er ledning fattar beslut om AI. Ett gemensamt ramverk, ett gemensamt språk och en konkret handlingsplan för er organisation. Byggt för dem som bär det övergripande ansvaret.

Mer än en kurs

Relaterat innehåll

  • Kompetensutveckling
  • Ledning och styrning
Organisationer som lyckas med kompetensutveckling har en sak gemensamt
De flesta organisationer vet att kompetensbehovet förändras. Färre vet exakt vad de behöver härnäst. Och ännu färre har byggt strukturerna som gör att de faktiskt kan agera på det.
  • Ledning och styrning
  • AI
Ny nationell AI-strategi, men kompetensgapet består.
Sverige har satt ambitionen att bli världsbäst på AI inom offentlig sektor, men samtidigt fick bara 7 procent av de anställda utbildning av sin arbetsgivare enligt Cornerstones egen undersökning bland nära 10 000 offentliganställda. Det väcker frågan om vad som händer när strategidokumenten möter verkligheten ute i kommunerna, regionerna och myndigheterna.
  • Ledning och styrning
Varför så många initiativ fastnar i pilot – och vad som krävs för att ta dem vidare
Projektgruppen har jobbat intensivt i sex månader. Piloten visar lovande resultat och energin i rummet är hög när presentationen för ledningsgruppen avslutas. Men när alla går tillbaka till sina ordinarie uppgifter händer… ingenting. Tre månader senare ligger rapporten kvar i en mapp, och teamet som drev piloten har gått vidare till nästa satsning.

Få inspiration & nyheter från oss

Jag godkänner att Cornerstone skickar mig nyheter via e-post