Docker for Enterprise Operations

Docker for Enterprise Operations är en uppföljning till Docker Fundamentals-kursen och är utformad för Docker Operations-team för att påskynda organisationens Docker-resa.
Kursen hålls på begäran
Kontakta oss för mer information.
Telefon: 08-562 557 50
E-post: info@cornerstone.se
Kursen täcker djupgående avancerade kärnfunktioner i Docker EE och best practice för att tillämpa dessa funktioner i skala med arbetsbelastningar på företagsnivå.
Målgrupp och förkunskaper
Kursen riktar sig till IT-proffs med verksamhets- eller systemadministrations-bakgrund som redan har grundläggande Docker-kunskaper och skall att designa, distribuera och hantera Docker-containers i en enterprisemiljö.
Som deltagare förutsätts du ha gått vår kurs Docker Fundamentals eller ha motsvarande kunskaper. Du behöver även vara bekant med kommandoraden i Linux.
För att alltid hålla en hög kvalitet på våra teknikkurser använder vi både engelsk- och svensktalande experter som kursledare.
Lärdomar och mål
Efter kursens slut kan du:
- Identifiera nyckelfunktionerna för UCP och DTR.
- Bygga en komplett, grundläggande mjukvaruförsörjningskedja med hjälp av UCP och DTR som innehåller CI/CD, content trust och bildsökning.
- Beskriva de metodologiska skillnaderna mellan hantering av behållare och hantering av virtuella maskiner.
- Distribuera applikationer på Swarm eller Kubernetes orkestratorer via UCP.
Detaljerad information
Kursmaterialet är på engelska, med detta innehåll:
- Introduction to Docker Enterprise Edition
- Universal Control Plane
- User Management and Access Control
- UCP Orchestration
- Container Network Operations
- Application Health and Readiness Checks
- Platform Security
- Docker Trusted Registry
- DTR Organizations and Teams
- Content Trust
- Image Security Scanning
- Repository Automation
- Image Management
- Operations Signature Assignment